Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto to nezažil, ten neuverí! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

.

To Prazske jaro bolo tak vzrusujuce ako pises. Prichod Rusov vsak vitali ti ktorym sa podarilo po Auguste '68 zmiznut do zahranicia: "Vdaka ti, sudruh Breznev, uprimna vdaka!".
 
Hodnoť

Pán Sitko, vžite sa do uvažovania

človeka, ktorému 20 rokov ničili život, ktorému propagandisti 20 rokov mlátili o hlavu, že jednotlivec je nič a štát (strana) je všetko. Je potom jasné, že taký človek po zacítení aspon jemného vánku uvoľnenia začne jasať. Rok 1968 bol práve o tom.

Niekedy v roku 1964 začala odvážnejšia časť ekonómov a vtedajších odborníkov na financie predstaviteľov KSČ upozorňovať, že ak nedôjde k zmenám, tak ekonomický a hospodársky systém "sa" do 20 až 25 rokov položí. Vypočítali, koľko stojí a ešte bude stáť udržiavanie (dotovanie) komunistického bačovania. A naviac: koncom roku 1967 v KSČ vyvrcholili vážne rozpory. Rozpory, ktoré sú pre život politickej strany prirodzené. Rozpory, ktoré sú v demokracii riešené rozdelením strany na dve časti alebo na viac frakcii.

Lenže v diktatúre je to inak. Novotný sa išiel vyplakať Brežnevovi, no ten naznačil, že ide o vnútornú vec KSČ. Povedal: to je vaša vec. A tak začala v Československu fungovať mylná predstava o novom postoji KSSZ ku KSČ a k Československu.

Pán Sitko, predstaviteľom KSČ nešlo o žiaden "socializmus s ľudskou tvárou" ale o záchranu totalitného systému a o vyriešenie si svojich osobných averzii.

Lenže veľká časť populácie sa zmenila na veľkú a silnú vlnu odporu voči totalitarizmu. Tá vlna sa predstaviteľom KSČ začala valiť cez hlavy. Takú vlnu nechceli. Chceli iba vlnky. V KSČ nechceli demokraciu, len demokratizáciu.

Najmä po roku 1989 začali niektoré bývalé "reformné" kádre a ich mediálni priatelia pestovať predstavu, že rok 1968 bol hlavne o "reformátorovi" Dubčekovi a jeho "statočných súdruhoch".

Pán Sitko, skúste uvažovať v širích súvislostiach. Nespomínajte iba na svoje emocionálne vyladenie z roku 1968.
 
Hodnoť

Ešte reakcia na jednu vetu v texte

Pán Sitko, píšete, že išlo o inú občiansku morálku, vieru v dobro a súdržnosť, než je dnes.

Iná občianska morálka než je dnes je akože čo? Človek má svoj hodnotový systém, ktorý prezentuje. V roku 1968 sa veľká časť populácie spojila, aby prezentovala svoj odpor k totalitarizmu. Ľudia spojili rôzne hodnotové postoje v jeden, lebo mali spoločného nepriateľa: diktatúru. Také spojenia sa histórii občas opakujú, no po čase končia. Buď na základe násilného prerušenia spojenia (invázia) alebo na základe dosiahnutia ceľa prepojenej skupiny (napríklad November 1989).

"Viera v dobro" je niečo podobné ako "viera v Boha". Klasik povedal, že "Boh je tam, kde ho chceme mať a rované je to s dobrom alebo s pravdou".

Pán Sitko, dnes nie je včera a ani predvčerom. Dnes majú ľudia rôzne spôsoby, ako realzovať tú svoju slobodu. Pre tú moju (dnešnú) slobodu nepotrebujem nostalgicky spomínať na Dubčeka, Smrkovského alebo na bielovlasého prezidenta L. S., ktorý už 17-steho augusta 1968 vedel, že v noci z 20. na 21. augusta 1968 do ČSSR vpadnú vojská VZ.
 
Hodnoť

 

p. Sitko chce veriť, ze jeho generacia ;; vyvolenych " prezila nieco vynimocne a nevsednè. Moj nàzor, ze : " škoda źivota a trestuhodne premàrneny źivot :/ " pardon.
 
Hodnoť

To čo nám to tu podsúvate?

Že sloboda a radosť zo života v podmienkach komunistického teroru boli možné? Že boli aj dobrí komunisti? Spomienkový optimizmus DOBRÉHO súdruha?

Tak to som asi žil v paralelnom vesmíre a v inom Československu.

Ja osobne by som bol šťastný a spokojný, keby všetci členovia zločineckej komunistickej strany boli okamžite odstavení z funkcií a celý ÚV KSČ by dostal natvrdo doživotie v Leopoldove.
 

týdnový oggir, prepáčte, ale

popieraním, že boli aj dobrí komunisti, popierate aj fakt, že tam, kde je mínus, nemôže byť žiadne plus. To znamená, že v žiadnej dnešnej strane nie sú aj mínusoví členovia? Tak prečo sú demonštrácie? Prečo sú preferenčné rebríčky? Všetko myslím priateľsky. S pozdravom Jozef Ivan
 

Jozef Ivan, KSČ (KSS) bola od

istého času totalitne vládnucou organizáciou. To znamená, že KSČ samú seba dala akoby nad zákon. Samú seba označila za predvoj, za najvyššiu morálnu hodnotu. Komunistická propaganda dokonca občas konštatovala, že komunisti sú "z iného materiálu" ako nekomunisti.

A v istom čase si tento "predvoj" zabetónoval do ústavy tzv. vedúcu úlohu v spoločnosti. To znamená, že kritika voči KSČ (KSS) mohla byť považovaná za niečo protiústavné, trestné.

Za daných okolností preto nemožno hovoriť o dobrom a zlom komunistovi. Dá sa hovoriť "len" o menšej alebo väčšej kolaborácii s KSČ (KSS).

V demokratickom systéme musí strana (hnutie) prechádzať sytom slobodných volieb. V totalitnom režime KSČ (KSS) nemusela prechádzať systom slobodných volieb, lebo politickú konkurenciu brutálne zničila.

Žiadal počas "obrodného procesu" Alexander Dubček zavedenie slobodných volieb?

Žiadal zrušenie tzv. vedúcej úlohy KSČ v spoločnosti?

V lete roku 1968 na jednom z verejných zhromaždení Dubček povedal: "... nepotrebujeme iné strany... nám stačí táto naša strana komunistická...".

Ak sa niekto považuje za dobrého človeka, nesmie by byť členom zločineckej organizácie. Organizácie, ktorá verejne hlásala potrebu pestovania triednej nenávisti. Organizácie, ktorá od občanov zbierala podpisy pod petície požadujúce popravovanie mužov a žien.

Jozef, existoval dobrý a zlý nacista?
 

Pán Ivan

Hneď na začiatku spomínate "istú dobu", "predvoj", betonárov. Nič proti ničomu, ale tie prvé vety naznačujú istý s prepáčením - chaos. Pripravovaná kniha, o ktorej je tu reč sa zaoberá šesťdesiatym ôsmym rokom a čím všetkým ďalším, to všetci - ak budeme chcieť - uvidíme. Vám sa však zlialo dokopy všetkých štyridsaťdva a trištvrte roka a z tej jedinej kopy vyberáte, čo sa vám hodí. Bohužiaľ, je to kopa, z ktorej sa bude niečo hodiť vždy.
Ale späť na začiatok.
Vedúca úloha strany bola do ústavy pretlačená kedysi v roku 1971 nie v šesťdesiatom ôsmom. V čase keď už dávno boli odstavení predstavitelia jari, dávno bolo všetko konsolidované-normalizované.
Vám, zdá sa, neprekáža, že tie podstatné roky delí od seba trojročná medzera - nič proti večnosti, zato celá éra v živote vtedajšej generácie. Veď ide len o bagateľ - tri roky hore- dolu.
Ignorovanie tých troch rokov a ignorovanie časovej vzdialenosti jednotlivých udalostí tohoto obdobia, ale aj iných, je dobrou ukážkou toho ako sa píšu dejiny.. Stačilo by len trochu rozviesť váš príspevok a prišli by sme na to, že k nám Rusi naozaj prišli zachrániť komunizmus a potlačiť kontrarevolúciu, že okrem pár hlupákov boli všetky obete potrebné, aby Čechoslováci na vlastné oči videli, čo sa smie a čo nie a že napríklad istému krajčírovi by sa mal postaviť pomník veľký aspoň ako Dukla, aby každému prešla chuť na pomaľovanie.
Bolo by toho naozaj hodne o čom by bol treba písať a čo by bolo treba vyvracať, keď už pre nič iné, nuž preto, že osem mesiacov roku 1968 prinieslo viac pozitív, než celá doba od novembra 1989 až podnes, hoci to filter čierno-čierneho videnie skresľuje
 

engaged

Nuž je sporné, kto má chaos napríklad v dejepise.

Článok 4. v Hlave I. zákona č. 100/1960 Sb., schválený Národným zhromaždením ( teda ide o novú Ústavu ČSSR ) stanovil vedúcu úlohu KSČ v štáte. Teda rozhodne nie až v roku 1971, ako píšeš ty!

O ostatnom, najmä o tvojej poslednej tvojej vete sa škoda sporiť. Je to vec osobného názoru a životných skúseností. Ja osobne s touto záverečnou vetou zásadne nesúhlasím, pretože po roku 1989 už ide o úplne iný neporovnateľný systém riadenia spoločnosti....
 

Slovné spojenie "riadenie spoločnosti"

Zaujalo ma slovné spojenie "riadenie spoločnosti" a to vo vete "... pretože po roku 1989 už ide o úplne iný neporovnateľný systém riadenia spoločnosti...".

Po roku 1989 už nešlo a nejde o riadenie spoločnosti. V demokratickom systéme si občania riadia svoje vlastné životy. Politické strany ba ani vlády im do súkromia nemajú čo zasahovať, môžu sa však k nemu vyjadrovať.

V totalitnom režime strana a vláda (dva v jednom) vytvorili z občanov zamestnacov štátu (zamestnancov strany) a doslova im kontrolovali životy cez rôzne "položky" (tzv. mládežnícke organizácie riadené stranou, kádroví pracovníci nasadení na tzv. pracoviskách, šéfovia straníckej organizácie na takmer každom "pracovisku", bonzácke skupiny, ŠtB, a podobne).

Po roku 1989 sú to občania, ktorí rozhodujú o zložení parlamentu a teda v podstate o následnej podobe vlády. Kandidáti na post poslancov musia prejsť systom slobodných volieb, čiže sú to opäť občania - voliči, ktorí hodnotia, kritizujú, volia, atď.

Mnou napísané má síce zjednodušenú podobu, no faktom je, že žiadne riadenie spoločnosti už neexistuje.

Odkaz pre engaged, osem mesiacov roku 1968 (január až august) prinieslo inváziu barbarov a ich kámošov do ČSSR. Osem mesiacov roku 1968 prinieslo následnú tzv. normalizáciu, oprášené a permanentné ničenie hodnotovej identity človeka, ktorý bol už od roku 1948 v područí KSČ (KSS).

Tvrdiť teda, že osem mesiacov roku 1968 prinieslo viac pozitív ako obdobie po roku 1989 je minimálne absurdné. Nezaslúžené vládnutie jednej strany je niečo pozitívne? Veta o tzv. vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti zakotvená v ústave je niečo pozitívne? Neoprávnené narábanie so štátnym rozpočtom je niečo pozitívne? KSČ (KSS) nemala právo narábať so štátnym rozpočtom, keďže sa nezúčastňovala slobodných volieb.

A práve neoprávnené narábanie a manipulovanie so štátnym rozpočtom je tiež neičo, čo stojí za povšimnutie. KSČ si v podstate šlohla celú krajinu, poupravovala si zákony vo svoj prospech bez toho, že by občania - nekomunisti mohli do uvedených procesov zasahovať.

Úplne bizarné napríklad je, že KSČ (ktorá šlohla celú krajinu) občanom vnútila tzv. zákon o rozkrádaní majetku v socialistickoím vlastníctve.
 

Habr

Už zase hľadáš v mojom príspevku nejakú zákernosť, niečo, čo tam vôbec nie je? Veď slovné spojenie "úplne iný systém riadenia spoločnosti" zahŕňa predsa aj tvoj podivný pohľad teda, že spoločnosť vlastne ani riadená nie je.

A dalo by sa diskutovať aj o tvojich slovách, citujem: "Politické strany ba ani vlády im do súkromia nemajú čo zasahovať, môžu sa však k nemu vyjadrovať.",
čo tiež nie je celkom pravda. Politické strany a vlády zasahujú aj do práv jednotlivca a občana presne stanoveným postupom stanoveným v Ústave, teda zasahujú ( a to z môjho pohľadu aj teraz až príliš ) cez zákony, čo je taktiež isté dohodnuté "riadenie spoločnosti"!

Ale v podstate diskutujeme nezmyselne o samozrejmých veciach a zbytočne ma chytáš za slová. Ja som tú vetu samozrejme myslel úplne inakšie a iba som sa ju snažil sformulovať čo najjemnejšie, možno nie najšikovnejšie, aby ma nebodaj niekto zase nedal vymazať. Ide samozrejme o iný systém vlastníctva, občianske slobody, slobodný trh, slobodu podnikania, naviazanie sa na euroatlantické štruktúry, nábožensky sa prikloniť ku Grétke Thunbergovej ( pozor! - vtip :-D ) atď., atď..
 

 

Ešte za nacizmu v Nemecku koloval taký vtip, že medzi členmi NSDAP, teda nacistami, sú ľudia mysliaci aj slušní, no nikdy sa nevyskytuje trojkombinácia. Teda buď je nacista mysliaci, no v tom prípade to nie je slušný človek, alebo vstúpi do NSDAP aj slušný človek, no v tom prípade mu to veľmi nemyslí. Ak je človek mysliaci aj slušný, tak nacistom nie je. S komunistami je to podobne.
 
Hodnoť

Ako 17-ročný som chcel utiecť na Západ

Vážený pane (týdnový oggir), nikou nič neposúvam, len pravdivo opisujem to, čo som na vlastné oči videl a zažil. Teror komunistov som prežíval už v čase, keď ste Vy ešte neboli ani v plienkach. Po roku 1948 súdruhovia ožobračili mojich rodičov o majetok, na ktorý dreli vyše dvadsať rokov bez jedinej dovolenky. A makať som musel ako dieťa i ja. Ak by ste si prečítali moje autentické dva blogy z Jáchymova, kde som dva roky fáral spolu s muklami, tak by ste možno môj príspevok hodnotili celkom inak.
Napriek tomu, že ma po roku 1970 dvakrát vyhodili z práce, zakázali čkoľvek publikovať,vyšetrovala ma ŠtB (zostal som bez poškvrny), nedovolili mi urobiť si dokonca doktorát, nezanevrel som na svet. Nestal sa zo mňa ani zaslepený antikomunista, ktorý si pletie socialistické so sociálnym. A preto som sa nestal zaslapený amtokomunistom. Lebo by som potom musel nenávidieť možno do milióna bývalých súdruhov, medzi ktorými som našiel aj slušných ľudí. Zrejme oveľa slušnejších, ako som osobne stretol mnhých politikov - vraj demokratov. Jozef Sitko
 

Ako môže byť slušný niekto

kto bol v strane ktorá ožobračovala ľudí (znárodnenie, nútená kolektivizácia, menová reforma), ktorá drzo vládla bez kontroly opozície, ktorá podporovala pracovné tábory, zinscenované procesy, zakazovala umeleckú tvorbu ktorá nebola podľa ich gusta, zatvárala ľudí za názory ktoré neboli v súlade s ich ideológiou, obohnala krajinu plotom a do tých, ktorí tu nechceli žiť nechala strieľať a posielala na nich psy, vytvorila ohavnosť akou bola ŠTB a čo je najdôležitejšie, urobila neskutočné svinstvo v myslení ľudí keď ich odnaučila, že sa majú starať o seba a svojich blízkych a nespoliehať sa na niečo také ako je štát. S komunistami je to ako s náckami, sú medzi nimi aj inteligentní ľudia a aj charakterní, ale nikdy nie súčasne.
Smutné je, že napriek tomu čo ste prežili ste nepochopili aké svinstvá tu napáchali.
 

Väčšie svinstvá sa dejú

za "demokratov" po ´89. Menová reforma-znehodnotili úspory , byty a iné nehnuteľnosti stúpli 100-násobne, štátne podniky sprivatizovali do rúk jednotlivcov a následne rozkradli a priviedli do krachu, kultúrna a umelecká tvorba pod úroveň, bezdomovectvo, hladové vymierajúce regiony, devastácia prírody vrátane národných parkov.
Smutné je, že napriek tomu čo ste prežili ste nepochopili aké svinstvá sa tu napáchali po ´89.
 

 

Dovolím si prispieť do tejto diskusie svojím názorom.
--------------------
Pán Sitko, píšete o slušných komunistoch. Neviem, či slovo slušný je pravým vystihnutím charakteru týchto súdruhov. Ak by sme ho brali ako merítko skutočnosti, že oni sami nepáchali nič zlé, nevraždili, nedonášali na ľudí, dovolil by som sa trochu prikloniť k Vášmu názoru. Nie je však väčšou pravdou, že sa báli? Báli sa otvoriť oči, aby nevideli pravdu okolo seba. Báli sa kritizovať, dostalo by sa kritiky aj im. Báli sa vystúpiť zo strany, lebo chceli pre svoje deti to najlepšie. Samozrejme, že jarnú obrodu uvítali, začalo sacim ľahšie dýchať, ale v žiadnom prípade nie slobodnejšie.
-------------------
Mnohí dostali šancu zo strany vystúpiť v čistkách po vpáde vojsk. Ak ho odsúdili, boli odsunutí na vedľajšiu koľaj. Neviem, koľkí túto šancu využili a dali sa jednoducho vyhodiť. Netuším, či existujú nejaké podklady. Jednoducho mám akési tušenie, že radšej sklonili poslušne hlavu, aby neprivodili problémy na hlavy svojich najbližších a aj na tú svoju. A títo slušní súdruhovia naďalej na schôdzach dvíhali ruky. Poslušne, stádovito. So strachom a zo strachu.
 

Dnes je oveľa väčší existenčný strach

v zamestnaní a tak ľudia držia hubu a krok oveľa viac ako pred ´89.
Neanonymne diskutovať si môžu dovoliť akurat dôchodcovia, ktorých z "dôchodkovania" vyhodiť neide. Ale neanonymne často nediskutujú ani dôchodcovia, aby neublížili svojim deťom.
 

Vážený pane 1515419 - Jozef Sitko.

Uvedomte si už konečne (nikdy nie je neskoro), že dobrý/slušný komunista je guľatá kocka. Zločinecká komunistická strana mala legitimitu kradnúť, mučiť a vraždiť preto, lebo mala členskú základňu. Ak by tejto členskej základne nebolo, legitimita by nebola. Alebo sa mýlim?

A nenazývajte ma skryto dehonestujúco zaslepeným antikomunistom. Pretože byť proti komunizmu a oponovať guľatým kockám je normálne a logické.
 

Si zaslepený antikomunista, vporiadku,

tvoj problém, no že si zaslepený kapitalistický tieždemokrat, obhajujúci všemožné svinstvá po ´89, to už nie je normálne ani logické.
 

 

Ďalší, čo má krištáľovú guľu. Kde píšem, že obhajujem "všemožné svinstvá po ´89" ?
Btw., keď už, tak tie svinstvá vyrábajú komunistickí pohrobkovia a ich reetopch@či.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Pavel Macko: Kaliňák má stále mimoriadne dlhé prsty 11 458
 2. Danica Chames: Ako som sa zo zástancu antigénového testovania stala (za pár dní) jeho odporcom 3 101
 3. Matúš Šutaj Eštok: Predlžovanie núdzového stavu je obyčajnou fraškou vystrašeného Igora Matoviča 1 877
 4. Pavel Dvořák: Prečo sa 260 miliónov ľudí volá WANG, LI alebo ZHANG? 1 738
 5. Věra Tepličková: Zdravá sebareflexia – základ úspešného vládnutia 1 264
 6. Ján Šeďo: Šmejdi dobiedzajú čoraz sofistikovanejšie, aj telefonicky, so slovenským číslom. 1 185
 7. Michal Štromajer: Dal som dole podvodný server 884
 8. Pavel Macko: Policajný prezident Kovařík a NBÚ musia v prípade Zuriana konať 875
 9. Rudolf Pado: V tieni petície k Demänovskej doline 805
 10. Peter Pollák: Prečo sme dnes najhorší? Čo s meškajúcimi vakcínami a ruským Sputnikom? 575

Rebríčky článkov


 1. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 06 / Čo ak to nevyjde?
 2. Marek Košík: Kresby neviditeľnej lásky
 3. Olívia Lacenová: Solárne firmy sa ukazujú aj v počas pandémie ako stabilné investície
 4. Matúš Šutaj Eštok: Predlžovanie núdzového stavu je obyčajnou fraškou vystrašeného Igora Matoviča
 5. Stanislav Martinčko: Prezidentka Z. Čaputová rokuje aj so zločincami???
 6. Miroslav Hanko: Vieme ako správne používať (využívať) sociálne siete?? Naučíme sa to vôbec niekedy??
 7. Alojz Hric: Schovajte ten nos!
 8. Peter Fabian: Čo tak veľmi chcem?
 9. Miroslav Binčík: Šampionát krvi a pokrytectva. Vitajte v Katare 2022
 10. Miriam Studeničová: Rozum a cit v živote človeka


Už ste čítali?