reklama

Konala ocenená lekárka správne, keď vrátila Pribinov kríž?

Neurazila tým štátny symbol? Bolo O.K., aby túto držiteľku štátneho vyznamenania oficiálne prijala pani prezidentka? Je dnešný protest proti vláde už iba zúfalým činom Fica?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Pani prezidentka včera v televízii veľmi citlivo vyjadrila „nesúhlas“ s dnešným protestom najmä bývalých komunistov, fašistov a násilníkov na štadiónoch v núdzovom stave zákazu veľkého zhromažďovania, ale mala na zneužitie sviatku demokracie reagovať ostrejšie a jednoznačne. 

Mohla tento nezodpovedný čin šírenia vírusu, nepokojov a chaosu v už vážne roztrieštenej a spolarizovanej spoločnosti ako hlava štátu jednoznačne odsúdiť. Pričom by nebol problém si tiež zachovať svoju eleganciu slovnej výpovede. Veď teraz už ide o zúfalý pokus Fica o záchranu kriminálne ohrozeného Smeru I., ale aj záujmu Smeru II., zvrhnúť legálnu, len vyše sedemmesačnú vládu.

ŠTÁTNE VYZNAMENANIE DO „ÚSCHOVY“ PREZIDENTKY?

Pani prezidentku som volil, pevne jej veril. Nemilo ma však prekvapilo, keď pred pár dňami oficiálne prijala radikálne demonštrujúcu proti vláde pani primárku, ktorá ostentatívne a okázalo vrátila najvyššie štátne vyznamenanie - Pribinov kríž. Šlo však doteraz o bezprecedentný osobný protest proti Matovičovej vláde a zároveň zneuctenie štátneho symbolu.

Preto som so sklamaním zaregistroval, že hlava štátu tento jednoznačne negatívny čin v podstate schválila tým, že oficiálne prijala nespokojnú držiteľku vyznamenania. Navyše toto „gesto neúcty“ voči všetkým už vyznamenaným, následne v televízii zhodnotila ako nejaký principiálny postoj ocenenej. Našťastie, premiér na to v médiách nezareagoval.

V tlači som čítal, že kritika pani lekárky voči „nekompetentnej vláde“ bola jej reakciou na plošné testovanie občanov na Covid. Lebo vraj premiér nepočúval názory odborníkov z lekárskej komunity na ich kritiku v tejto odbornej medicínskej veci. Pričom vraj zbytočne premárnil desiatky miliónov eur na samotnú realizáciu svojho projektu.

 Ešte v roku 2000 som bol tiež ocenený prezidentom Schusterom za celoživotnú publikačnú činnosť Pribinovým krížom III. triedy. Odvtedy som mal za vlád Fica aspoň desať dôvodov vrátiť na protest jej kriminálnych praktík a činov do rúk prezidenta Gašparoviča. Lenže ja si na rozdiel od pani lekárky vážim toto uznanie štátu za môj postoj v krízovom období normalizácie a záslužnú prácu v profesii. Preto som ani nepomyslel na vrátenie tohto uznania. Keďže podľa môjho vnútorného cítenia by šlo o nedôstojnú reakciu a čin. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A preto v širších súvislostiach aktuálnej politiky nevidím žiaden význam a prínos, aby nositeľka najvyššieho štátneho vyznamenania sa ho ostentatívne, a provokujúco vzdala na protest proti akejkoľvek vláde. V konkrétnom prípade sa to stalo ešte predtým, kým nám čas neukáže jeho konkrétnu úspešnosť a výhodu či niektoré nedostatky tohto v médiách bagatelizovaného odvážneho aj úspešného projektu záchrany životov a zároveň hospodárstva.

Nielen „kritikmi“ často vyfabrikovaný pochybný dohad, ale už konkrétna pochvala prišla pre Matoviča včera z Rakúska. Keď rakúska vláda zaznamenala slovenský úspech celoplošného testovania Covidu, bude ho tiež realizovať a s „hlupákom z Trnavy“ o jeho realizácii aj priamo konzultovať. Vari „už“ aj vo Viedni vládnu nekompetentní babráci a hlupáci ako vraj u nás?

KONSENZUS VŠETKÝCH SA VYLUČUJE

 Ako však z médií viem, tak má predseda vlády okolo seba desiatky odborníkov pre riešenie pandémie vírusu. Ale zároveň sú k riešeniu problému života a smrti trvalo prizvaní aj iní lekári ako len príslušní odborníci - epidemiológovia, virológovia a hygienici. V ústrednom krízovom štábe je teda veľa aj „neodborníkov“ mimo sféru epidemiológie a pandémie. Do tohto mimoriadne zložitého a zároveň nekompaktného pandemického tímu prizýva vláda aj ekonomickú odbornú skupinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby práve tá mohla oponovať zdravotníkom v záujme zmiernenia prijímaných opatrení aj v prospech záchrany aspoň obmedzovanej životaschopnosti našej živiteľky - ekonomiky. A rovnako musia mať v krízovom štábe silné slovo aj zástupca(covia) samospráv, ktoré sú hlavnými realizátormi dobrých či zlých vládnych rozhodnutí. Ale z tejto počtom až príliš širokej (vraj až 40 - člennej) a nesúrodej skupiny rôznych odborností tvoria praktickí odborníci na pandémiu zrejme ani polovicu.

Takže vláda vôbec si nemôže v poradných orgánoch zabezpečiť v žiadnej prerokovávanej otázke Covidu majoritu a konsenzus. Vždy sa nájde nesúlad a nesúhlas u určitého počtu prítomných s jej konečným rozhodnutím. Hoci podstatné je, že pri každom jednom opatrení vždy prevyšuje vysoko nadpolovičný pozitívny názor.

Ale je treba zobrať do úvahy aj realitu, že v komisii sa nedajú spoznať lobisti rôznych záujmov, zrejme čisto osobných, aj časť politicky opozične orientovaných jednotlivcov. Ale môže ich potom od nástupu vo funkcii kritizovaný za každé zlo a neúspech v štáte zodpovedný Matovič z nej silovo vypudiť? Veď by tým poskytol médiám rukolapný dôvod na masovú hystériu.

Do problémov Covidu by radi vláde „múdro“ (vo svoj prospech) „radili“ cez „svojich odborníkov“ aj mnohé záujmové skupiny z vonka. Tie, ktoré nie sú v poradných komisiách vlády. Keďže v tom neuspeli, tak teraz na vládu útočia aj nepodloženou „odbornou“ kritikou, ktorej aj mnohí čestní občania prikladajú informačný dôraz a kritike uveria. Lebo „odborníkov“ na „koronu“ máme všade, vo všetkých profesiách. Nájdu sa už trebárs aj na ulici.

V mediálnych vyjadreniach sú hluční a tvrdí kritici vlády niektorí „odborníci“, zastupujúci v ústrednom štábe rôzne záujmové lekárske zväzy a združenia. Napríklad jednostranne a kriticky sa ozýval proti vláde pán MUDr. Kollár (vari v Covide veľký odborník?), ktorý arogantne a demonštratívne odišiel z ústredného štábu, v ktorom zastupoval záujmy súkromných lekárov. Pre svoju vo verejnosti účinnú kritiku voči opatreniam vlády bol v médiách vítaným kritikom premiéra.

Lenže všetky opatrenia vlády proti šíreniu vírusu sú výlučne politickým rozhodnutím. Za ktoré nesie len ona plnú zodpovednosť. Stáva sa potom, vraj pre jej „neodbornosť a nekompetentnosť“, ľahkým terčom a cieľom zaujatej a neobjektívnej kritiky médií. Táto kritika však môže mať pre štát až príliš nežiadúce dôsledky, keď sa ňou vyvoláva nestabilita v krajine a znižuje sa samotná akcieschopnosť vlády. Čoho dôsledok je len zhubný efekt pre celé Slovensko. 

KRITIKA VLÁDY UŽ POŠKODILA EKONOMIKU

Keďže aj o zahraničných investíciách (u nás ako aj inde), aj o výške úrokov, za ktoré môžeme získať úvery v zahraničných bankách, sa vždy odvíjajú nielen od stavu ekonomiky, ale rovnako od politickej stability štátu.. Túto realitu zakaždým veľmi dôsledne posudzujú renomované ratingové tri svetové agentúry. A práve nimi potom stanovené kurzy pre jednotlivé štáty (o stave hospodárstva aj politickej stability a dôveryhodnosti) rozhodujú, a sú tak alfou i omegou pre banky komu požičať a za čo. Pre investorov zasa kde a koľko miliónov majú investovať do investične najvýnosnejšej a najbezpečnejšej krajiny.

Práve terajší mediálny lynč Matovičovej vraj nekompetentnej vlády vyslal do zahraničia o politickej stabilite Slovenska veľmi škodlivý a varujúci signál. Ako pre investície politicky nespoľahlivej krajiny, v ktorej investori môžu čakať mocenské zvraty a politicky nepredvídané zmeny. Lebo pre svoje peniaze hľadajú vždy bezpečnú „pokladnicu“, do ktorej ich vložia a v nej sa aj množia..

V rámci veľkej kritiky vlády sa zmazal aj dobrý obraz o našej ekonomike, že sa krajina už začala rýchlo očisťovať od bahna korupcie. Lebo do tej príliš korupčnej a skorumpovanej sa seriózni investori ešte nikde vo svete nehrnuli. Zakaždým prichádzala tam iba ich spodina špekulantov a zlodejov za účelom beztrestného korupčného kradnutia a rýchleho zbohatnutia. 

Predovšetkým na základe zverejňovaných negatívnych „kritík“ Matovičovej vlády, ktoré dezinformácie už nadobudli mimo štátu hodnotu objektívnych kritických informácií, došlo pre nás už k veľmi nemilému vývoju vo finančnej sfére. Keď jedna z uznávaných svetových troch agentúr pre investičný rating nám ho teraz znížila o jeden stupeň - až na negatívny.

A zrejme to môžeme čakať aj od zvyšných dvoch. Aj vše kritici voči čomukoľvek čo vláda urobila a hodlá ešte len urobiť, by si mali konečne uvedomiť a zatiahnuť brzdu svojej nekorektnej fabulácie „kritík“ vlády. Aby sme na ich nezodpovednosť nakoniec nedoplatili všetci občania bez rozdielu.

POZOR NA KREHKOSŤ VZŤAHU PEZIDENTKA - PREMIÉR.

Táto ich nezodpovednosť dospela už do veľmi nebezpečnej podoby. Dosvedčuje to až taká paradoxná skutočnosť, keď práve na 17. novembra chcú spoločne protestovať za „hodnoty demokracie“ bývalí komunisti, terajší fašisti a násilníci na štadiónoch. Dopomohla k tomu aj účelovo nekritická a vysoko nadštandardná publicita Smeru I. a predovšetkým II. Ožila v nich príslovečnú „drzosť a odvaha“ znova nehanebne klamať.

Až natoľko, že ani teraz, po ich odhalených celoplošných mafiánskych škandáloch si nekľakli na kolená, nekajali sa, nezaliezli sa skryť do krysích dier. Ale vyštartovali do ulíc protestovať za pád vlády a so zámerom reštartovať spolu s mafiou oligarchov svoju neobmedzenú moc zlodejstva a korupcie.. Aj za cenu, že v krajine vyvolajú chaos, nepokoje, rozvrat a ešte viac biedy predovšetkým tých najchudobnejších.

POZOR NA KREHKOSŤ VZŤAHU PEZIDENTKA - PREMIÉR.

Práve preto každé narušenie vzťahov hlavy štátu s predsedom vlády prináša pre štát veľké riziká a ešte väčšie škody. Toho som bol očitým svedkom kedysi pri škandalóznom a nenávistnom vzťahu premiéra Mečiara voči prezidentovi Kováčovi. A preto si aj veľmi želám, aby sa to už nikdy nezopakovalo ani v inej, hoci miernejšej podobe. Ale k tomu je nevyhnutná opatrnosť a ohľaduplnosť voči konaniu partnera u oboch najvyšších ústavných činiteľov pri sporných názoroch a riešeniach v záujme .Slovenska. A predovšetkým o nich pred médiami zaryto mlčať a všetky sporné prípady si doriešiť výlučne osobne - zoči - voči.

Aby k tomu nedošlo, prosím pani prezidentku, aby zmiernila svoj štýl k vláde a osobitne k jej premiérovi. A v prípadných nezhodách, čo je prirodzený jav, nezadávala akýkoľvek dôvod k verejnej polemike. Pretože zvolávať v prezidentskom paláci komisie rôznych odborníkov na pandémiu (možných osobných záujmov a prípadnej osobnej antipatie voči druhej strane) a potom o „odbornom výsledku“ z rokovania referovať v médiách v rozpore so stanoviskom a riešením vlády nevyhnutne vedie k zákopovej mediálnej vojne.

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  315
  •  | 
  • Páči sa:  6 059x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu