Epihryzmy

Autor: Jozef Sitko | 12.12.2019 o 18:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  268x

Sedem autorových aktuálnych a hryzavých epigramov o krivej chrbtici nedávnej ako aj súčasnej nečitateľnej dobe.

V neslobode je ťažšie žiť ako  z nej utiecť a emigrovať. Vždy sa v nej nájde viac zradcov než hrdinov, ale  najviac divákov. Odolať pokušeniu  zla  je veľká sila, vzoprieť sa však násiliu ešte väčšia.

Učme sa nielen z mravnosti, ale aj zo zla. Obávajme sa  vlastnej slabosti viac než zloby iných.

Pravda verzus lož - dva protipóly života. Spolu zápasia už od veku vekov.  Ale prečo pravda nudí a klamstvo  zabáva?  Prečo sa klamstvu  verí viac než  pravde? Vari preto, že  lož je neraz milosrdnejšia a presvedčivejšia ako priame slová pravdy?

Čo však s právom na slobodné voľby, keď niet koho voliť? Čo s politikou, spravodlivosťou a pravdou, ak ich určujú moc a kapitál? Čo potom s vytúženou slobodou? Vari postačí  pre  zmenu diktatúry na demokraciu len prelepiť  logo?

Nielen čas, ale aj peniaze menia dobu. Pretože skutočné hodnoty sú nám už cudzie. Nedajú sa  predať. No našťastie - ani kúpiť!

Ak by ľudia  väčšmi rozmýšľali, hneď  „iné“ by nezatracovali, boli by viac múdri. Závidíme  majetok,  zdravie, krásu, úspech, ale ešte nikto nikomu  nezávidel rozum. Vraj každý ho má nadbytok. Aj na rozdávanie ...

Dobro nie je čin, dar,  ani prejav dobrosrdečnosti. Dobro nenaučíš, ale ani dobru sa nenaučíš! Buď ho v sebe máš, alebo nemáš.

(Autorove epigramy z jeho šiestej knihy o vzletoch, pádoch, úletoch a nástrahách života s názvom „Vedieť odísť“.  S podtitulom „Keď lož zabáva a pravda nudí“. Práve vyšla ako najpredávanejšia novinka vydavateľstva SAV Veda.)  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Výtržnosti v čínskej reštaurácii ho stálo kreslo. Kto je László Sólymos?

László Solymos sa verejne všetkým ospravedlnil.

Klíma nie je na Slovensku prvá liga. Nezaváži ani v nasledujúcich voľbách

Skutočnou prioritou končiacej vlády klíma nebola.

Komentár Zuzany Kepplovej

Zelená je nové politické platidlo

Zelené témy sa stali povinnou výbavou politických programov naprieč spektrom.


Už ste čítali?