Vraj už „Nový Smer“ ... Zmena, čo urýchli jeho koniec?

Autor: Jozef Sitko | 8.12.2019 o 16:39 | (upravené 8.12.2019 o 21:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  871x

Plastelínový oponent premiér podržal búriacu sa ministerku zdravotníctva, ale predseda Smeru oboch hneď v NR SR „zmravnil“. Povie konečne dosť, súdruh Fico! Zrejme to musí (napriek strachu) už skoro urobiť, aby sám prežil.   

Na túto tému som čítal v Sme (2.10.) od redaktorky Kepplovej výborný komentár „Pellestrojka“.  S nadtitulkom:  „Boj proti smeráckemu systému si dal do erbu aj samotný Smer.“ Výstižnejšiu ukážku o klamstve, neúprimnosti a zavádzajúcej sebakritike, akú vystihuje článok „Pelestrojka“  v novinách zriedkavo čítať.

Veď na skutočnú zmenu v Smere nepostačí iba na volebných bilbordoch vymeniť  opotrebovanú a recyklovanú tvár alkoholu sa poddávajúceho zúfalca Fica za podobizeň šarmantného elegána Pellegriniho. Teda toho, ktorý vytrvalo zakrýva a popiera  hriešnosť, kradnutie či klamstvá Smeru.  A predstiera tak voličom iba sľuby na iný reštart tejto dlhodobo nežiadúcej strany. Ale v skutočnosti  len falošnú a formálnu zmenu vraj „nového smeru“ tejto už totálne skompromitovanej kamarily.  Asi takisto ako krachujúca bordeldáma, ktorá sa snaží prestavbou postelí (namiesto výmenou služobníc „lásky“)  zabrániť zánikuu bordelu.

Máme tomu aj uveriť, že Nový Smer pod kuratelou premiéra, ale  s jeho predsedom Ficom bude už celkom iný? Už dôveryhodný, pravdu hovoriaci, dodržujúci svetské a Božie prikázania?   Najmä však tie pre Smer najzraniteľnejšie - neoklameš, neokradneš, budeš milovať a nie nenávidieť svojho blížneho (vrátane imigrantov). Napríklad tak, ako sa milujúco správal pán expremiér a predseda vládnucej strany voči svojej peknej, milej, ochotnej a mladej poradkyne pre všetko? A preto ju láskavo zobral do Bonnu ako „spolubesedujúcu“ poradkyňu s  kancelárkou Merkelovou. 

 Azda by volič mal týmto novým bájkam, v prílohe s peknou tváričkou s dvoma jamkami a presvedčivým úsmevom, naivne uveriť? A to po dvanástich rokoch suverénneho šafárenia od 10-tich k 5-tim jeho zbojníckej skupiny? Hoci by už aj ten, ktorému cétečko našlo v hlave mozog, mal už vedieť, kto  v štáte od jeho vzniku najdlhšie a najviac kradol, klamal a podvádzal.

Preto si myslím, že by sa mal i majster v psích kúskoch Vladimír Mečiar  čo doučovať u riadne pokrsteného, birmovaného a čoraz hriešnejšieho lídra, ktorého  v politike ešte ako začínajúceho učňa  veľmi urazil a ešte viacej podcenil. Až tak, že ho nazval posmešne Robertkom. Ale od tohto politického vyslúžilca by si mal zobrať príklad v tom, že by nám aj on mohol zaspieval v televízii najkrajšie znejúce a aktuálne slová: „Neublížil som ...“      Veď po všetkých nezvratných kauzách utrpel Smer ťažké fiasko a svoj nezvratný krach. Preto si myslím, že už nijaký reštart, teda nový neštandardný pokus o akúsi „Pellestrojku“, ho už nemôže zachrániť. Aby nenasledoval Mečiarovo HZDS.na politické záhrobie a smetisko.

Aj predseda Smeru, ešte nedávno „líder nad lídrami“, pod tlakom preňho kritických mesiacov a dní, nových a nových kaúz, rýchlo stráca svoju niekdajšiu moc aj vplyv v štáte. Preto ako zatrpknutý, neústupný a bezohľadný zúfalec kopí politické prešľapy a chyby. Tie najvážnejšie sú však na úkor všetkých občanov. Účelovo, bezhlavo a nesystémovo vnáša aj do legislatívy chaos a destabilizuje tým stav hospodárstva neprimeranými sociálnymi zásahmi výlučne v prospech jeho potenciálnych voličov. Aby tak vo voľbách neutrpel totálnu porážku. Sám už totiž cíti počiatok svojho konca. Takže už začal kopať okolo seba  väčšmi, než splašený kôň.

V skrytom utlmujúcom hneve, keď sa už nevie ovládať, rád si kopne aj do vlastného „záchrancu“ Petra Pellegriniho, lebo ho príliš nenávidí. Takže potom pre oboch kope spoločný politický hrob. Opakuje sa teda história a jej hystéria, akí bol vzťah  Mečiar – Kováč.

Róbert Fico,  najskúsenejší zo súčasných slovenských politikov, už stratil svoj spoľahlivý nadhľad a reálnu súdnosť, ktoré boli uňho dlho nevyhnutné pre niekdajšie osobné úspechy. Tie však v ňom  zabila nebezpečná nenávisť voči všetkému. A okrem jemu verných sluhov už voči všetkým oponentom s iným názorom a konaním.

Napriek kritike premiéra, musím však priznať, že je schopným politikom so slušným vystupovaním a vecnou argumentáciou. Netára od veci - dve na tri - ako predseda NR SR Danko. Jeho trvalým nedostatkom však je, že slúži v zlej strane, vedome ju obhajuje a tak napomáha všeobecnému zlu. Ani prezident Kováč sprvu nechcel vážny konflikt s predsedom vlády Mečiarom. Lebo vedel s kým bude mať potom boj.

Vyhýbal sa mu, znášal rôzne príkoria a stále iba ustupoval. Raz mi povedal, že s Mečiarom ho nikto nedostane do vyhrotenej veľkej roztržky. Aj z dôvodu následných vážnych domácich a zahraničných dopadov a dôsledkov pre novovytvorený mladý štát. Vydržalo mu to  až (či len) do novembra 1993. Kým mu budúci samovládca nepredložil vydieračský ultimatívny návrh nového zloženia vlády s ministrom privatizácie Ivanom Lexom. Aj Peter Pellegrini je už v podobnej situácii ako Michal Kováč v novembri 1993. Len v neporovnateľne v lepšej pozícii ako bývalý prezident.

On nie je pod takým časovým tlakom a má v tejto chvíli v rukách tromfy obľúbeného politika. A výnimočne výhodnú pozíciu aj v inom, aby začal konať odvážne a rázne. Presne to, čo už nemá predseda pomaly sa rozkladajúcej strany, zahnaný až do samého rohu  ringu. Ak z neho premiér aj tentoraz ujde, stratí tým aktuálnu  neopakovateľnú výhodu a v politike totálne prehrá. Jeho hlavný tromf je, že ak by sa mu predseda Smeru v podstatnej veci nepodvolil, má poruke pre Smer a Fica zničujúci granát – svoju demisiu a tým aj vlády. 

Ale sám Fico už nemá možnosť premiéra odvolať, čo si uvedomuje aj Pellegrini. Bol by to zázrak, ak by do volieb ešte zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu na odvolanie „neposlušného“ predsedu vlády. Ak by sa mu to predsa podarilo, potom je nereálne, že by  našiel v Národnej rade dostatok hlasov na odvolanie súčasného premiéra a volebného lídra Smeru. Aj tam ešte celkom nepadli na hlavu, aby sa  pokúsili odvolať svojho len potenciálneho spasiteľa v rámci záchrannej akcii vraj „Nový Smer“. V čase, keď po celom Slovensku už svieti na bilbordoch ako divadelná kulisa – nový sympatický obraz predsedu vlády.

A napokon, ak by sa tento zázrak aj stal, tak do volieb a do vytvorenia povolebnej vlády by prezidentka poverila, aby zostávajúci čas ešte doúradoval Pellegrini. Tak prečo  v otázke kandidátov do NR SR (Blaha, Tomáš a iní borci Fica) zostali na zvoliteľných miestach a šéfovi strany ustúpil? Azda to myslí vážne, že so služobníkmi Róberta Fica za chrbtom zmení skorumpovanú stranu k lepšiemu?  

Ale zrejme sa obával, že ak by sa šéfovi strany dostatočne vzoprel, vyvolal by okamžitý rozklad Smeru na dva znepriatelené tábory. Veď tým by automaticky vyvolal najmä proti sebe veľký odpor celého skompromitovaného vedenia Smeru. Na to však nemal odvahu. Lebo sa obával, že po voľbách by už nebol premiérom. Ide však o post, ktorý  si nezachráni (podľa môjho názoru)  ani súčasnou bezzásadovou kolaboráciu s kde kým, proti ktorým lapajom navonok a zároveň len všeobecne kriticky vystupuje. Ale mýli sa v tom, že akoukoľvek zmierlivosťou a kompromismi s Ficom udrží kompaktnosť hnilobou zdevastovanej ich súčasnej strany.

Potom môže očakávať, že sa bude musieť podeliť s politickým rivalom a osobným nepriateľom o spoločný volebný neúspech, a že mu zostanú v rukách iba čriepky moci.  Veď on takisto ako v dávnoveku Július Cézar už prekročil povestnú rieku Rubikon. Lenže slávny vojvodca si včasne uvedomil, že tým nenávratne vykročil s légiami na mocný Rím, a už sa neobrátil čelom vzad. Nezaváhal, že:  „Kocky sú vrhnuté ...“  Lenže Pellegrini nie je Cézar.  

 

Kniha autentických príbehov (priamo zažitých autorom) počas spoločenských zvratoch a politických prevratoch od roku 1939 až dodnes. Práve vyšla ako jeho šiesti najpredávanejší titul vo vydavateľstve SAV Veda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?