Fico je už tvárou Mečiara

Autor: Jozef Sitko | 4.8.2019 o 0:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  6288x

Správa sa už rovnako ako kedysi on. Je chorým zúfalcom a patologickým klamárom bez dna, ktorý zúfalo kope okolo seba, len aby prežil.            

Dávny autokrat V. M.  zdeformoval zákony podľa potrieb HZDS. Vtedajší minister vnútra Krajči mu ušil na mieru strihu volebný zákon do NR SR - pre každú stranu jedna volebná listina s kandidátmi z celého Slovenska. V dôsledku toho bratislavský volič volil a stále ešte volí kandidáta na poslanca napríklad z Prešova a opačne, ktorého voliči vôbec nepoznajú. Tento legislatívny paškvil, do ktorého si vopchal Mečiar, Dzurinda, Fico či iný šéf strany ktoréhokoľvek blízkeho grázla, však žiadna vláda nezmenila. Každej vládnucej už vyhovoval.

Trojnásobný premiér paškvilnej minulosti, aby si získal čo najviac voličov a posilnil autokratickú moc si „múdro“ legislatívne vytvoril aj komplikovanú a nehospodárnu štátnu správu. Tým aj nevyhnutné chlieviky pre svojich sluhov a vazalov. Aby tých veľkých chlievov a chlievikov mal pre svoju početnú kamarilu dosť, tak na malom Slovensku zákonom zriadil nadbytočné správne kraje (župy) a okresy.

Ako dôsledok toho vznikli málo funkčné okresné súdy, prokuratúry a iné byrokratické úrady s početným neodborným a nekompetentným personálom. Pre zvýšenie svojej popularity Mečiar vykonal aj v školstve podstatné účelové zmeny, keď vznikli  po celom Slovensku nadbytočné a neefektívne vysoké školy a univerzity. Tieto legislatívne nepodarky, ktoré do rozpočtu robia každý rok diery stovky miliónov eur, však nezrušila ani jedna následná vláda. Lebo by u voličov zrejme utrpela veľkú ujmu.   

                                    x   x   x

Mečiar až po svojej druhej defenestrácii z funkcie premiéra zistil, že politická moc bez hospodárskej sily je iba pevnosťou z hliny. Túto nevyhnutnosť pre každé nedemokratické a autokratické vládnutie však pochopil dôsledne a  brutálne. Keď získal žezlo svojej tretej vlády, stačil za jednu parlamentnú noc „dlhých nožov“ sprivatizovať  pre svojich kumpánov veľkolepé majetky. Vtedy rozdal aj ním dovtedy chránené vlajkové lode  ekonomiky Slovenska - Východoslovenské železiarne a Slovnaft.

Následne dôvtipne znásilnil  legislatívu, keď vytvoril Fond národného majetku na vyrabovanie krajiny, ktorý prežil bez zmien vyše dvadsať rokov. Až pokým bolo čo kradnúť. Fond slúžil na právne ošetrené zbojstvá, v rámci ktorého sa netransparentne a beztrestne rozdávali spoločné majetky podľa utajených pokynov vlády. A to vyvoleným a s mocou spriahnutým zbojníkom (česť výnimkám!). Politici pri vesle veselo a bez akejkoľvek právnej zodpovednosti stanovili, komu čo dať. A nimi vymenovaní služobníci vo Fonde kolektívne, komisionálne (bez osobnej trestnej zodpovednosti) zasa vykonali to, čo len na ústny príkaz mali  urobiť. Veď aj im sa zo spoločného koláča ušiel kúsok.

O neochote následne a ešte včas skúšal riešiť toto nehorázne rozkrádanie spoločného majetku. Dosvedčuje to táto skutočnosť. Michal Kováč už ako dôchodca predložil premiérovi Dzurindovi svoj elaborát - akúsi možnosť získať pre štát aspoň časť nakradnutého imania za Mečiara legálne späť. Za svoju snahu však počul podľa jeho slov od premiéra neadekvátnu odpoveď: „Čo chceš, aby nás všetkých postrieľali ...“ Potom neviem, v akom to štáte sme žili a žijeme aj dnes.                        

Preto netreba mať príliš krátku pamäť a zabudnúť na mečiarovu éru márnotratnosti, klamstva, podvodov a rozkrádania, ktoré umožnil v štáte po Novembri ´89 práve on. Čudujem sa však, že sa z tohto rabovania a z jeho trvalých dôsledkov nepoučili aj  voliči. A tak „otec samostatnosti“ potom všetkom si dnes trúfol vyhlásiť, že ide zakladať politickú stranu.

                                    x   x   x

Róbert Fico a ďalší jeho kumpáni či iní politici však rovnako brutálne  dokončili Mečiarovu rabovačku zdrojov Slovenska, keď podľa oficiálnych údajov „prejedáme“ budúcnosť svojich detí, vnukov a pravnukov už od mája tohto roku. Tým patríme v EÚ k najhorším vykrádačom svojej prírody, priživujúcich sa na jej narastajúcom ekologicky zničujúcom dlhu. Ale aj vo finančnej sfére sme výrazne poskočili, keďže Fico a nezodpovedný spolok jeho zlodejov už zadĺžili aj kojenca sumou vyše 8 000 eur. V čase hospodárskej konjunktúry, keď sa nekompetentne on a jeho verní chvália dosiahnutými hospodárskymi výsledkami.

Násilné účelové vstupy súdruha právnika Fica do legislatívy sú však rovnako nebezpečné ako  u jeho „vzoru“ Mečiara. Stačí sa len pozrieť do akého marazmu sa dostal za jeho dlhej vlády Ústavný súd, ktorý ani náznakom nie je tým, čím by mal byť. „Otec samostatnosti“ naň kedysi hromžil, že je vraj chorým prvkom, lebo chránil občanov pred právnou svojvôľou byrokratov a antidemokratov.

Súdruh Fico ako bývalý komunista rád prikazuje to, za čo nebude už niesť nijakú zodpovednosť a nič za to platiť. Aj do Ústavy za pomoci legislatívnych spolupáchateľov presadil viaceré ústavné dodatky, ktoré vnášajú do spoločnosti neistotu, rozbroje a neskôr spôsobia i veľké materiálne a morálne škody. Pripomeniem aspoň posledný Ficov osobne presadzovaný „vstup“ do Ústavy, týkajúci sa kratšej doby odchodu poistencov do dôchodku. Táto ústavná  garancia je  iba vábivou rozprávkou pre voliča s vážnymi dôsledkami na finančnú stabilitu štátu v budúcnosti a následne vyvolanú politickú nestabilitu. Tento ústavný balvan  nebude niesť Fico, Smer, SNS a tí, ktorí za zákon zdvihli ruky, ale všetky budúce vlády. Tie, čo ponesú dôsledky Ficovej osobnej avantúry, populizmu či jeho snahy získať voličov a oddialiť tak svoje politické prežitie.

V súčasnosti prišiel s novou falošnou ľudovou piesňou. Presadiť v parlamente problematickú zdravotnú reformu ústavným zákonom, teda za pomoci hlasov opozície. Hoci ide o nereálnu vec (hlúposť na tretiu), ak sa snaží s jej realizáciou zaviazať budúce vlády až do roku 2 030. Aby kúpili mačku vo vreci, ktorú im tam premyslene vsunul slušne povedané politický rival. Veď dôsledky tejto dlhé roky pôsobiacej reformy, pripravenej možno dobre alebo zle(?), s rozhodujúcim dopadom na zdravie a spokojnosť pacientov, dnes neuhádne ani jasnovidec.  A ústavným zákonom zviazať politické a praktické kroky akejkoľvek následnej vláde, aby mohla korigovať vážne chyby reformy či ju zrušiť,  je buď na smiech alebo veľká zlomyseľnosť voči politickým partnerom a občanom.

Najskôr predseda Smeru hodil do koša veľdielo ministerky zdravotníctva, pretože vylúčil si pohnevať mnohých voličov (krátko pred voľbami) zrušením viacerých nemocníc. Potom prišiel na spásnu myšlienku – vhodiť celej opozície do lona túto kartu Čierneho Petra.

   

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Výtržnosti v čínskej reštaurácii ho stálo kreslo. Kto je László Sólymos?

László Solymos sa verejne všetkým ospravedlnil.

Klíma nie je na Slovensku prvá liga. Nezaváži ani v nasledujúcich voľbách

Skutočnou prioritou končiacej vlády klíma nebola.

Komentár Zuzany Kepplovej

Zelená je nové politické platidlo

Zelené témy sa stali povinnou výbavou politických programov naprieč spektrom.


Už ste čítali?